Eskişehir Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

(ÖZEL) Esnafın soğuktan korunma çabası

AYAKKABI TAMİRCİSİ NURETTİN KARA, PARMAKLARININ HER KIŞ ÇATLADIĞINI VE BU DURUMUN ONLAR İÇİN BİR STANDART HALİNE GELDİĞİNİ SÖYLEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
(ÖZEL) Esnafın soğuktan korunma çabası
62 views
07 Şubat 2022 - 10:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Eskişehir’de yıllardır birkaç metrekarelik önü açık dükkânlarda ekmek paraları için mücadele eden çoğunluğu ayakkabı tamircisi esnaf, ısınmak için kendi yöntemleriyle soğuk havalarla mücadele ederken mesleklerinin zorluklarını anlattı.

Onlarca esnaf Sıcak Sular bölgesinde yıllardır mesleklerini icra ediyor. Yaklaşık 4 metrekarelik dükkânlarının önü açık olan esnaf, soğuktan korunmak için çeşitli yöntemler kullanıyor. Soba yakmak, kalın giysiler giymek veya rüzgârı karton parçalarıyla engellemek gibi yöntemlerle soğuktan korunan çoğu ayakkabı tamircisi esnaf, kış şartlarında icra ettikleri meslekleri kendilerini zorlasa da ekmek parasının daha önemli olduğunu belirtti.

“Dükkân 4 metrekare olduğunu için soba kurma şansımız olmuyor, ısınmak için elektrik kullanıyoruz”

Bölgede yaklaşık 40 yıldır ayakkabı tamirciliği yapan Nurettin Kara, soğuktan korunmak için aldıkları önlemler hakkında konuştu. Kış şartlarında çalışabilmek için kendisine özel pantolon diktirdiğini anlatan Kara, “İnsan bulunduğu ortama ayak uydurur. Ona göre giyiniyorsun, ona göre özel pantolon diktiriyorsun. Onunla mücadele etmek zorundasın. Bizim de en büyük zorluğumuz o. Elektrikli soba kullanıyoruz. Eskiden tüp vardı, ama şimdi elektrikli sobaya döndük. Şimdi bundan sonra ne yapacağımız da belli değil. Soba kurma şansımız yok, dükkân 4 metrekare. Dükkân geniş olsa belki daha değişik şeyler yapılabilir ama burada öyle bir şansımız yok. Biz de kişisel kıyafetlerimizi kalın tutuyoruz, o kadar. Pek bir şey yapamıyoruz. Parmaklarımız her kış çatlaktır, standarttır bizim için” dedi.

“Ekmek olsun da soğuk önemli değil bizim için”

Kışın işlerinin daha iyi ve yoğun olduğunu söyleyen ayakkabı tamir ustası Kara, “Biz Türk insanı olarak ayakkabının delik olduğunu ancak yağmur suyu girdiği zaman fark ederiz. Başka türlü fark etme şansımız yok. Kış sezonu biraz daha hareketlidir” diye belirtirken, bir başka ayakkabı tamircisi Hasan Hüseyin Kızılarslan ise, “Kışın soğukla savaşıyoruz, zaten başka bir sıkıntımız yok bizim. Sadece soğuk. Ekmek olsun da soğuk önemli değil bizim için. Isınmak için de elektrikli soba kullanıyoruz” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.