Eskişehir Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yüksek tansiyonu küçümsemeyin

ESKİŞEHİR FİZYOMER TERAPİA FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON TIP MERKEZİ DAHİLİYE UZMANI DR. HASAN LEVENT, YÜKSEK TANSİYOUN TEDAVİ EDİLMEDİĞİ DURUMLARDA, HAYATI TEHDİT EDECEK DURUMLARA GELEBİLECEĞİNİ SÖYLEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Yüksek tansiyonu küçümsemeyin
71 views
26 Ekim 2021 - 13:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Eskişehir Fizyomer Terapia Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi Dahiliye Uzmanı Dr. Hasan Levent, yüksek tansiyonun tedavi edilmediği durumlarda, hayatı tehdit edecek durumlara gelebileceğini söyledi.

Yüksek tansiyon hastalığı ile ilgili konuşan Dahiliye Uzmanı Dr. Hasan Levent, yıllarca belirti vermeden yaşayan bir hastalık olduğuna dikkat çekti. Vatandaşların bir çoğunun tesadüfen hastalığı öğrendiğine dikkat çeken Levent, “Yıllarca hiç belirti vermeden yüksek tansiyona sahip olabilirsiniz, birçok insan tesadüfen yüksek tansiyon hastası olduğunu öğrenir. Onun için yüksek tansiyon hastalığı ‘sessiz katil’ olarak ün salmıştır. Yüksek tansiyon tedavi edilmediği zaman atardamar duvarlarınızda oluşan aşırı basınç, damarlarınıza ve organlarınıza hayatı tehdit edici ciddi zararlar verebilir” dedi.

“Tedavi edilmezse birçok hastalık meydana gelir”

Hastalığın zamanında tedavi edilmediği durumlarda beklenecek tehlikeler hakkında konuşan Dr. Levent, şunları söyledi:

“Yüksek tansiyon arterlerin sertleşmesine ve kalınlaşmasına neden olarak kalp krizi, felç gibi tehlikeli ve ağır hastalıklara yol açabilir. Artan kan basıncı, damar duvarlarınızın incelmesine ve şişmesine neden olarak anevrizma denilen balonlaşma oluşturabilir. Anevrizma yırtılırsa ani ölüme neden olabilir. Damarlarınızdaki yüksek basınca karşı kan pompalamak için kalbiniz daha fazla çalışmak zorunda kalır. Bu aşırı çalışma kalp büyümesine sonrasında kalp yetmezliğine yol açar. Yüksek tansiyon böbrek damarlarında hasara yol açarak böbrek yetmezliğine neden olabilir. Göz damarlarında kalınlaşma , daralma veya kanama gibi nedenlerle görme kaybı meydana gelebilir. Tedavi edilmemiş yüksek tansiyon beyin kan dolaşımını bozarak, düşünme, hatırlama ve öğrenme yeteneğinizi etkileyebilir. Unutkanlık ve öğrenme ilgili sorunlar yüksek tansiyonlu kişilerde daha yaygındır. Yüksek tansiyon etkisiyle daralmış veya tıkanmış damarlar, beyne giden kan akışını azaltarak ‘vasküler demans’ denilen bunama tipine neden olabilir. Yüksek tansiyon nedeniyle oluşan aterom plakları bacaklarınızdaki atardamarlara giden kan akışını azaltarak, bacaklarda ve ayaklarda ağrı, uyuşma ,üşüme gibi şikayetlere ve enfekte yaralara neden olabilir. Yüksek tansiyon erkeklik organı penise giden kan akışını bozarak iktidarsızlığa ve erken boşalmaya neden olabilir. Yüksek tansiyon ile birlikte kilo fazlalığı, yüksek kan yağları ve yüksek glukoz seviyeleri vücut metabolizmasında bozukluk oluşturarak şeker hastalığı ve damar hastalıklarının gelişme ihtimalini arttırmaktadır.”

“Bol yağ, şeker ve tuz oranı yüksek yiyeceklerden uzak durun”

Yüksek tansiyon riskine karşı tavsiyelerde bulunan Dr. Levent, “Yüksek tansiyon tespit edildiğinde mutlaka bir dahiliye uzmanına başvurulmalıdır. Tansiyon düşürücü ilaçlar ile yüksek tansiyon kontrol altına alınmalıdır. Risk faktörlerinin ortadan kaldırılması en az kullanılan ilaçlar kadar önemlidir. Bu risk faktörleri aşırı kilo, diyette aşırı tuz alımıdır. Mutlaka fazla kilolar verilmeli, tuzsuz diyete geçilerek tuz alımı kısıtlanmalıdır. Sağlıklı beslenerek çok çeşitli besleyici vitamin ve mineralden zengin yiyecekler tüketin. Yağ, şeker ve tuz oranı yüksek yiyecekleri azaltın. Sağlıklı kiloda olun. Düzenli egzersizler yapın. Haftada 5 gün 30 ar dakika egzersiz yapılabilir. Stresi azaltmak, mutluluk ve üzüntülerinizi paylaşmak, meditasyon, yoga yapmak, hobi edinmek yüksek tansiyon riskini azaltmaktadır. Günde 8-10 su bardağı su tüketilmelidir. Sigara ve alkollü içeceklerden kaçınılmalıdır “ dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.