Eskişehir Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Mantar zehirlenmesine karşo dikkat

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ (ESOGÜ) ANESTEZİYOLOJİ VE REANİMASYON UZMANI YOĞUN BAKIM BİLİM DALI YAN DAL ÖĞRETİM GÖREVLİSİ DR. AYŞE AYYILDIZ, SON ZAMANLARDA MANTAR ZEHİRLENMELERİNDE Kİ ARTIŞA DİKKAT ÇEKERKEN, VATANDAŞLARIN DAHA DİKKATLİ OLMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Mantar zehirlenmesine karşo dikkat
71 views
14 Kasım 2020 - 11:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Yoğun Bakım Bilim Dalı Yan Dal Öğretim Görevlisi Dr. Ayşe Ayyıldız, son zamanlarda mantar zehirlenmelerinde ki artışa dikkat çekerken, vatandaşların daha dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Vatandaşlar tarafından bilinçsizce toplanan mantarlar beraberinde zehirlenmeleri de getiriyor. Kış aylarına girerken, mantar zehirlemelerinde ise artış gözlemlendi. Uzmanlar, vatandaşların bilmedikleri mantarları kesinlikle tüketmemeleri konusunda uyarırken, sonucunda ölümlerin dahi yaşanacağına dikkat çekti.

Konuyla ilgili konuşan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Yoğun Bakım Bilim Dalı Yan Dal Öğretim Görevlisi Dr. Ayşe Ayyıldız, kırsal alanlarda üreyen mantarların toplanıp yenilmesinin zehirlenmelere yol açtığını söyledi.

Her mantarın yenilmemesi gerektiğinin altını çizen Ayyıldız, tedbirli olmak açısından sadece kültür mantarlarının tüketilmesinin uygun olacağını ifade etti.

“En fazla zehirlenme doğada toplanan mantarlardan gerçekleşiyor”

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Ayşe Ayyıldız, kültür mantarlarının uygun koşullarda saklanmamasının da zehirlenmelere yol açabileceğini belirtti.

Zehirlenme semptomlarının 2-6 saat içerisinde kendini gösterdiğini aktaran Ayyıldız, “Özellikle bu 2 hafta içerisinde çok fazla vaka takip ettik. Mantar zehirlenmeleri, bitki kaynaklı zehirlenmeler içerisinde en sık görülen tip. Bunlardan en fazla olanı da doğada toplanan mantarlar nedeniyle gerçekleşiyor. Nadir olarak da kültür mantarlarının uygun koşullarda saklanamaması nedenli vakalar görüyoruz ve bu durum, kültür mantarlarının plastik torbalar içerisinde uzun süreli saklanmasından kaynaklanıyor. Genellikle 2-6 saat içerisinde semptomlar kendilerini gösteriyor. Bu semptomlardan; ishal, karın ağrısı, bulantı, kusma ve ilerleyen dönemlerde karaciğer yetmezliği ile komaya kadar ilerleyebilen, hatta ölümle sonuçlanabilen tablolar önümüze çıkıyor” şeklinde konuştu.

“Toplanmış mantarların tüketilmesini kesinlikle önermiyoruz”

Toplumda mantar tüketimiyle ilgili çok fazla doğru bilinen yanlış olduğunu belirten Dr. Ayyıldız, “Halk arasında çok önemli olan ve yanlış bilinen durumlar var. Mantarın pişirilerek yenildiği zaman zehirli olmayacağı, yanında yoğurtla tüketildiği zaman zehirli olmayacağı kanıları yanlış. Zehirli mantar her koşulda zehirlidir. Bu sebeple toplanmış mantarların tüketilmesini kesinlikle önermiyoruz, kültür mantarlarının tüketilmesini öneriyoruz. Bunu da uygun koşullarda saklandığında tüketilmesini öneriyoruz” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.