Eskişehir Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Eşlerin birlikte tedavi olması şart

HALK ARASINDA ‘BEL BOĞUKLUĞU’ OLARAK BİLİNEN VE CİNSEL YOLLA BULAŞAN RAHATSIZLIK HAKKINDA BİLGİ VEREN ACIBADEM ESKİŞEHİR HASTANESİ ÜROLOJİ UZMANI DR. MÜNİR ALİ BİLGEHAN, EŞLERİN BİRLİKTE TEDAVİ OLMASI GEREKTİĞİNİ VURGULADI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Eşlerin birlikte tedavi olması şart
114 views
18 Kasım 2021 - 12:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Halk arasında ‘bel boğukluğu’ olarak bilinen ve cinsel yolla bulaşan rahatsızlık hakkında bilgi veren Acıbadem Eskişehir Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr. Münir Ali Bilgehan, eşlerin birlikte tedavi olması gerektiğini vurguladı.

Tıpta ‘gonore’ olarak tanımlanan ve cinsel yolla bulaşan hastalığın halk arasında ‘bel soğukluğu’ diye bilindiğini ifade eden Acıbadem Eskişehir Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr. Münir Ali Bilgehan, “Bakteriyel nedenlerden kaynaklanan bu hastalığın tedavisi mevcut. Ancak başarı için tedavide geç kalınmaması gerekiyor” dedi.

Erkeklerde birden çok belirti gösteren hastalığın kadınlarda daha az şikâyete neden olduğunu kaydeden Dr. Bilgehan, “Hastalıkta doğru tedavi çok önemli. Hastalığın tedavisi çift olarak yapılmalı. Yani eşlerin birlikte tedavi olması şart. Böylece tekrarlanması önleniyor” diye konuştu.

Kadınlarda daha az belirti görülüyor

Bakteriden kaynaklanan bel soğukluğu hastalığının cinsel yolla bulaştığını ve ilk belirtilerin şüpheli ilişkiden 10-14 gün sonra görülmeye başladığını söyleyen Üroloji Uzmanı Dr. Münir Ali Bilgehan, belirtiler hakkında konuşurken, “İdrar kanalından sarı, yeşil peynir kesiği şeklinde bir akıntı, idrar yaparken yanma, özellikle erkeklerde testislerde ağrı, ağrılı meni gelmesi gibi şikâyetler oluşturur. Erkek hastalarda en büyük belirti akıntı olmasıdır” diye bilgi verdi. Kadınlarda çok fazla semptom görülmediğini kaydeden Dr. Bilgehan, “Bu yüzden kadın hastaların başvuruları daha az oluyor. Hastaya yapılan muayeneden sonra tanı konuluyor ve tedavisi antibiyotik ile yapılıyor. Tek taraflı bir tedaviyi değil de daha çok eşle birlikte tedaviyi öneriyoruz. Tek tarafı tedavi ettikten sonra yeniden bulaşma riski olabiliyor. Korunmanın en iyi yolu ise prezervatif kullanma ve şüpheli cinsel ilişkilerden kaçınmak oluyor” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.