Eskişehir Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Emekli uçak bakım teknisyeninden ‘minyatür aleyçik’

ESKİŞEHİRLİ EMEKLİ UÇAK BAKIM TEKNİSYENİ İBRAHİM DİNÇ’TEN ‘MİNYATÜR ALEYÇİK’

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Emekli uçak bakım teknisyeninden ‘minyatür aleyçik’
35 views
06 Ocak 2021 - 11:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Eskişehirli emekli uçak bakım teknisyeni İbrahim Dinç, kendi becerisi ve el emeği ile harika bir minyatür aleyçik yaptı.

Anadolu, Türkmen oba ve aşiretlerinin yaşamında büyük yer tutan ve yaylacılık kültürünün çok önemli bir parçası olan aleyçik; günümüzde gençler tarafından pek bilinmiyor. İbrahim Dinç, amacım, minyatürü ile aleyçiği yeni nesillere tanıtmak olduğunu anlattı. Orta halli aileler ve sürü çobanlarının aleyçiği, yaylada barınma amacıyla ile kullandıklarını söyleyen Dinç, “Barınma amaçlı kullanılan aleyçiğin içerisinde; yatak- yorgan, sergen, kaymak tenekeleri ve toplanan kaymağın biriktirildiği deri bulunur. Yaylası olan köylülerimiz; iklim durumuna göre, her yıl nisan sonuna doğru yaylaya giderler ve temmuz ayında yayladan inerler. Her yaylanın 400-500 civarında olan koyununu bir çoban güder’’ dedi.

Minyatür aleyçiği; 1:10 ölçülerinde orijinaline yakın malzemeler kullanarak el becerileriyle emek harcayarak yaptığını, tamamen kendi eseri olduğunu belirten Dinç, ‘’Aleyçiklerin hemen yanında; her ailenin süt ve yemek pişirmek için kullandığı bir kuytuluk (guytuluk) vardır. Guytuluk; taşlarla harçsız duvar yapılıp, üzeri çalı çırpı ile kapatılan bir veya iki metrekarelik ebadında bir nevi mutfak olarak kullanılır. Koyunlar, arkaç denilen yerde yatırılır. Kuzular; harç kullanılmadan taş ile duvarı yapılarak çevrilmiş çiten denilen yere kapatılıp yatırılır. Bu yaptığım minyatür aleycik, Eskişehir’in kültür ve sanatı açısından önemli bir eserdir” diye kaydetti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.