Eskişehir Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Emekli olduktan sonra gençlik hayaline tutundu

ESKİŞEHİR’DE YAŞAYAN YAVUZ YAŞIT, ANTİKA DÜKKÂNINDA 1944 İLE 1976 YILLARI ARASINDA ÜRETİLMİŞ ESKİ RADYOLARI BULUNDURUYOR. GENÇLİKTEKİ ANTİKA EŞYA MERAKINI ANCAK EMEKLİ OLDUKTAN SONRA DEVAM ETTİREN YAŞIT, “RADYOLARA MERAKIM 1957’DEN BERİ VAR. GENÇ YAŞTAYKEN BU RADYOLARI TOPLAMA İMKÂNIM OLMADI. YAKLAŞIK 10 SENEDİR ANTİKA RADYOLARI TOPLUYORUM” İFADELERİNİ KULLANDI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Emekli olduktan sonra gençlik hayaline tutundu
52 views
17 Ocak 2022 - 13:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Eskişehir’de yaşayan Yavuz Yaşıt, antika dükkânında 1944 ile 1976 yılları arasında üretilmiş eski radyoları bulunduruyor. Gençlikteki antika eşya merakını ancak emekli olduktan sonra devam ettiren Yaşıt, “Radyolara merakım 1957’den beri var. Genç yaştayken bu radyoları toplama imkânım olmadı. Yaklaşık 10 senedir antika radyoları topluyorum” ifadelerini kullandı.

İstiklal Mahallesi’nde küçük bir dükkân işleten 75 yaşındaki Yavuz Yaşıt, 1957 yılından beri antikaya merak duyduğunu anlattı. Gençlik dönemlerindeki imkânsızlıklardan dolayı toplayamadığı antika ürünlere merakı hiç azalmayan Yaşıt, emekliliği fırsata çevirdi. Son 10 yıldır önüne gelen tüm fırsatları değerlendirerek, antika ürünlerin ticaretine yaptığı yaklaşık 30 metrekarelik dükkânında yüzlerce eşya biriktirdi. Özellikle ilgi alanı olan radyoların her birinin üretim tarihini ezbere bilen Yavuz Yaşıt, her biriyle ayrı ayrı ilgileniyor. Bozuk olarak kendisine getirilse dahi alıp tamirini yaptıran antika tutkunu Yaşıt, işini severek yaptığını ifade ediyor.

“Elimde 1944 yılından 1976 yılına kadar olan eski radyolar var”

Gençlik zamanlarından kalma tutkusunu son 10 yıldır gerçekleştirebildiğini ifade eden Yavuz Yaşıt, kendisine getirilen birçok radyoyu satın alıyor. Tamirini ve bakımını yaptırdıktan sonra dükkanında sergileyen antika tutkunu, taliplisi çıkarsa çalışır vaziyette olan ürünlerini satıyor. Eski zamanlardaki radyoların el işçiliğine ve malzemesine hayranlığını dile getiren Yavuz Yaşıt şu ifadeleri kullandı:

“Radyolara merakım 1957’den beri var. Ama genç yaştayken bu radyoları toplama imkânım olmadı. Yaklaşık 10 senedir antika radyoları topluyorum. Daha önceden alıp sıkılan veya evinin dekorunu değiştirdiği için istemeyen kişiler oluyor. Onlardan alıyorum genelde. Aldığım radyoların bakımlarını yapıyorum. Alırken kasasında bir problem olmamasına dikkat ediyorum. İçinde bir sorun olsa da tamiri yapılabiliyor. Şuanda elimde 1944 yılından 1976 yılına kadar olan eski radyolar var. Bunların tamamının bakımını ve tamirini yaptırdığım için hepsi çalışıyor. Arızalı ürünler geliyor elbette. Onları da alıyorum. Tamirini ve bakımını yaptırıyorum. Eski radyolar elime geldiği zaman günümüzün ürünleriyle kıyaslıyorum. Eskiden kullanılan malzemeler, teknikler bir başka oluyor. Şimdiki radyolar hemen bozuluyor ve çöpe atılıyor. Eski zamanlarda kullanılan malzeme ve el işçiliği farkını ortaya koyuyor. Eski radyoları ve işimi seviyorum, bulabildikçe de bu tarz antika ürünleri almaya devam ediyorum.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.