Eskişehir Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bu belirtileriniz varsa geç kalmadan doktora başvurun

SAFRA KESESİ TAŞLARI HAKKINDA VATANDAŞLARA UYARILARDA BULUNAN GENEL CERRAHİ UZMANI OP. DR. İHSAN ORUK, “HALSİZLİK VE KARIN ŞİŞLİĞİNE DİKKAT ETMEK GEREKİYOR ÇÜNKÜ SAFRA KESESİ TAŞLARININ BELİRTİSİ OLABİLİR. BUNUN DIŞINDA İLTİHAPLANMA VARSA SAĞ KABURGANIN ALTINA YERLEŞMİŞ SÜREKLİ OLARAK GEÇMEYEN AĞRILAR OLACAKTIR” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Bu belirtileriniz varsa geç kalmadan doktora başvurun
74 views
30 Kasım 2021 - 11:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Safra kesesi taşları hakkında vatandaşlara uyarılarda bulunan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İhsan Oruk, “Halsizlik ve karın şişliğine dikkat etmek gerekiyor, çünkü safra kesesi taşlarının belirtisi olabilir. Bunun dışında iltihaplanma varsa sağ kaburganın altına yerleşmiş sürekli olarak geçmeyen ağrılar olacaktır” dedi.

Safra taşları genel olarak; halsizlik, karın şişliği, yağlı yemekler ve kuruyemiş tüketimi sonucu karın ve sırtta ağrı belirtileri gösterir. Oluşan taşların pankreas kanalına düşmesiyle birlikte ciddi sorunlar yaşanabileceğini belirten Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İhsan Oruk, “Safra kesesi taşlarının belirtilerine dikkat etmemiz gerekiyor. Genelde bu tür hastalarda karnın sağ tarafında ağrılar olabiliyor. Özellikle yağlı, yumurtalı, etli yemekler ve kuruyemişlerden sonra başlayan karın ağrısı olur. Bu ağrı bazı zamanlarda da sırta yansıyabilir. Bu ağrılara eşlik eden mide bulantıları ve kusmalar olabilir. Bunun dışında iltihaplanma varsa sağ kaburganın altına yerleşmiş sürekli olarak geçmeyen ağrılar olacaktır. Bu ağrılardan genellikle ağrı kesicilerle kurtulamazsınız. Bazen kesedeki taş kanala düşüp, sarılığa sebep olabilir. Pankreas kanalını tıkarsa da pankreatit dediğimiz çok daha ağır tablolarla karşılaşabiliriz. Bu tür belirtiler varsa geç kalmadan mutlaka uzmanına başvurmak gerekiyor” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.